KAČAREVO FORUM
MOLIMO VAS DA SE REGISTRUJETE AKO ŽELITE DA UČESTVUJETE U RADU FORUMA. REGISTRACIJA JE VEOMA JEDNOSTAVNA I TRAJE SVEGA NEKOLIKO MINUTA.

-Neke kategorije foruma (download zona....) mogu videti samo registrovani korisnici.

Šta je nama (Mundijal)? Ka_pan10
KAČAREVO FORUM





KAČAREVO FORUM
MOLIMO VAS DA SE REGISTRUJETE AKO ŽELITE DA UČESTVUJETE U RADU FORUMA. REGISTRACIJA JE VEOMA JEDNOSTAVNA I TRAJE SVEGA NEKOLIKO MINUTA.

-Neke kategorije foruma (download zona....) mogu videti samo registrovani korisnici.

Šta je nama (Mundijal)? Ka_pan10
KAČAREVO FORUM





KAČAREVO FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


FORUM NAMENJEN SVIM LJUDIMA DOBRE VOLJE
 
PrijemPortalGalerijaLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Šta je nama (Mundijal)?

Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 519
Poeni : 1663
Datum upisa : 23.06.2009
Godina : 40

Šta je nama (Mundijal)? Empty
PočaljiNaslov: Šta je nama (Mundijal)?   Šta je nama (Mundijal)? EmptyNed Jun 13, 2010 1:57 pm

Šta je nama (Mundijal)?

Šta je uopšte i čemu uistinu služi Mundijal, Mondijal, Veltmajsteršaft, Svetski kup ili, brate mili, Svetsko prvenstvo u fudbalu? I zašto toliko energije, strasti, želje, potrebe trošimo/investiramo u tu delatnost svake četiri godine? I, poglavito, šta je (to) nama, ovdašnjima?

Mogući odgovor Pesnika (sarajevskog, Peđe Kojovića):



BALKANSKI KALENDAR
Prosječni je životni vijek muškarca sa područja bivše Jugoslavije, u periodima između ratova, 14 svjetskih prvenstava u fudbalu.



Tako ovde merimo vreme, živeći taj bedni balkanski prosek od pedeset i kusur godina. No, to nije odgovor, nego svedočanstvo o našoj žudnji za životom.
Svetsko prvenstvo u fudbalu pripada onom delu našeg očajnog života o kome je pevao/pripovedao mrgudni pesnik sa vrha Palate Beograd – čekali smo, da, u životu razne stvari, ali su nam sigurno dolazile samo Nove godine. I Svetska prvenstva u fudbalu, ti naši ciklusi obnovljenih nada i ponovljenih strahova.
Drugima je drugačije. Svetsko prvenstvo svakako nije mesto na kome su utvrđuje ko je najbolji. To se zna, uvek, i zato nije potrebno nikakvo takmičenje. Ti koji su najbolji, bili su to pet puta, možda to budu opet, baš sada, na rogu Afrike. Nije, dakle, to. Veliki novac koji se tu okreće, a od kojeg ubogi stanovnici Sveta neće videti ni cvonjka, to jeste razlog raznim Blaterima ovoga sveta, ali nama, belosvetskoj sirotinji, strasnicima igre, ludacima raznih rasa, vera, nacija i stadijuma propasti, to ne predstavalja ništa. Mi se svake četiri godine radujemo jednoj svetkovini tela i duha, jednoj Igri koja u najvećoj meri jeste život, a ne njegova metafora.


Ima i onih nas koji veruju da je fudbal umetnička forma. Četvorogodišnji sajam, tako, jeste naš kvadrijenale lepih umetnosti driblinga, pasa, skoka, odbrane. Svake četiri godine mi utvrđujemo kuda ide ovaj svet, mi tamo saznajemo ono što nas se tiče. Ne, ne objašnjava fudbal svet, to samo tako misli onaj američki klinac sa naočarama, autor netačne knjige pretencioznog naslova; znam čoveka, bio mi je za stolom, nešto sam mu rekao, on to nije razumeo, ništa taj ne razume, on misli da stanje svetskog duha počiva na njegovoj stipendiji kojom je otkrio nešto tople vode u vezi sa Igrom. Svetski duh, kao što nam je objasnio Georg Vilhelm Fridrih Hegel, centarfor epohe, jeste ono što pokreće te velike tipove, zvali se oni Napoleon Bonaparta ili Armando Dijego Maradona, Han Solo ili Obi Van Kenobi. Dobro, i Anakin. Univerzalna, sveobuhvatna i globalna istina koju o čoveku saznajemo u času kada se kotrlja lopta, a to gleda pola milijarde ljudi, plus onih sedamdeset hiljada na stadionu, vrlo je prosta – čovek nije mera svih stvari. Protagora je u krivu, dovoljna je jedna naduvana mešina obima 68-70 cm, prečnik izračunajte sami uz pomoć broja Pi i one retke formule koju smo zapamtili iz gimnazije, dovoljno je, dakle, tih pola kilograma zraka pod pritiskom, pa da čovek ispadne smešan u svojoj slabosti pred prirodnim zakonima ili se naprotiv, uzdigne do bogolikog savršenstva, prevaziđe svoja ograničenja, duhovna pre svega. Lopta je smisao igre, njen filozofski centar, taj savršeni oblik čiju hirovitost kroti čovekov duh, noga je tek puki izvršilac.


Pa, onda, tih jedanaest ljudi, „kvinesencija prašine“, kazao bi elsinorski ludak! Tim, to je, pre svega, jedanaest slobodnih ljudi. Jedanaestorica slobodno udruženih građana koje ujedinjuje taj duh, privlači ta sfera, ta žudnja da budu bolji od sebe samih. Oni su ljudi, onoliko koliko su to i grčki i rimski bogovi – vole, mrze, zavide, ljubomorni su. Pretvaraju se u fantastična bića, postaju kentauri, minotauri i grifoni, čine to pred našim očima, pokušavajući da ukrote prirodu i svetski duh inkapsulirane u ono parče kotrljajućeg ništavila ograničenog poliuretanom. To unutra nekad se zvalo „dušica“.


To je za nas fudbal. Esencija života, ne zamena za život. Svake četiri godine mi se prebrojavamo, utvrđujemo koliko nas još ima i kakvi smo. Kao ljudi.
Život i umetnost mogu se spajati i razdvajati.


U fudbalu su zauvek jedno.
O tome govorimo kada govorimo o Svetskom prvenstvu u fudbalu.
Ko to razume, razume ovaj svet.
I ume da uživa u njegovoj nesavršenosti.

Kod:
http://www.blic.rs/Komentar/Pasivni-ofsajd/193678/Sta-je-nama-Mundijal

.
Nazad na vrh Ići dole
https://kacarevo.serbianforum.info
 
Šta je nama (Mundijal)?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
KAČAREVO FORUM :: OPŠTE TEME :: SPORT-
Skoči na: